Flakony

Flakony - lahvičky na parfémy, vonné olejíčky

Počátky výroby těchto flakonků zdobených bižuterními komponenty sahají až do třetí čtvrtiny osmnáctéhostoletí. Začaly se vyrábět ve Francii. Důkazem toho je flakonek z přelomu osmnáctého adevatenáctého století umístěný ve sbírce muzea ve Versailles.

 

Více nežli inspirací k této výrobě byl velký zájem o umělecké předměty dovážené z Japonska. Právě osobitost a jedinečný charakter těchto uměleckých předmětů se podařilo vměstnat i do flakonků,které byli vyráběny už ve Francii. Lodě flakon na parfém s kapátkem

japonských obchodníků začaly s těmito předměty připlouvat k břehům jižní Francie od druhé poloviny osmnáctého století.

Na území dnešní České republiky se výroba dostala až v druhé polovině devatenáctého století. Vysoce rozvinutý sklářský a bižuterní průmysl v severních Čechách tuto výrobu v mnohém zdokonalil. Přelom 19. a 20. století znamenal již masivní výrobu těchto flakonků. Především použití imitací drahých kamenů z broušeného barevného skla dodalo flakonkům opravdovou noblesu, prodejnost a v neposlední řadě i jméno "české flakonky".


V současné době díky velké pestrosti , atraktivnosti vzorů, kvalitě ručního zpracování, je o tyto flakony velký zájem mezi sběrateli z celého světa.

 

Katalog flakonů je rozdělený podle následující číselné řady: